Mani digitālie lauki

Emuārs par darbiem, nedarbiem u.c. lietām, kuras gribas publiski pierakstīt.
lv en

Vai digitālās rācijas ir labākas?

J: Uzgāju internetā digitālo rāciju, kas darbojas PMR446 frekvencēs. Tās esot labākas, raidot tālāk un kvalitatīvāka skaņa, un varot nodrošināt privātumu. Tomēr atradu arī negatīvas atsauksmes. Vai digitālās rācijas ir labākas par analogajām?

A: Atbilde uz šo jautājumu ir atkarīga no tā, ko mēs izvēlamies par kritēriju rāciju salīdzināšanai. ;-) Varbūt tāpēc arī vērtējumi ir pretrunīgi, otrs iemesls vērtējumu atsķirībās varētu būt lētie, bet nepabeigtie ķīniešu izstrādājumi.

Tā nenoliedzami ir jaunāka tehnoloģija un tai ir virkne savu priekšrocību. No otras puses fiziku jau nepiemānīsi - apgalvojumi, ka digitālās rācijas darbojas tālāk ir nenopietni.

Digitālājās rācijās izmantotās tehnoloģijas ļauj iegūt labāku skaņu - praktiski bez traucējumiem. T.i. digitālās rācijas ļauj aizraidīt tālāk tīrāku skaņu. T.i. kamēr analogā rācija ilgāk/tālāk uzvers un atskaņos sliktāku/vājāku signālu kopā ar fona trokšņiem, tikmēr digitālā atskaņos, salīdzinoši labas kvalitātes balss pārraidi, ja vien spēs digtālo signālu atfiltrēt no fona trokšņiem. Savukārt tad, kad vairs nespēs, tad vnk. neatskaņos (vai labākajā gadījumā dzirdamā runa raustīsies). Dažiem tas ir kā trūkums, jo tīri digitālā skaņa nedod informāciju par signāla stipruma izmaiņām un dažkārt cilvēka auss vēl var kaut ko atšifrēt, bet dators vairs nē. Tas nozīmē, ka var sanākt situācijas, kad ar analogo rāciju vēl varēsiet kaut nekā sazināties, bet digitālā rācija vnk. klusēs. Vai arī pameklēt kādu labāku labāku vietu, kur fona šņākoņa ir mazāka un kur dzirdamība pieņemamāka.

Digitālo rāciju lielākās priekšrocības nav tik daudz skaņas kvalitatē un pseido tālāka sniedzamībā, bet gan spējā efektīvāk sadalīt izmantotos frekvenču kanālus un spējā nodrošināt reālus privātos sakarus.

Piemēram: Digitālo rāciju standarti jau tehnoloģiju līmenī nosaka to, ka ir divu veidu sakaru veidi: grupu sakari un privātie.

Grupas definē līdzīgi ar specialiem kodiem, kā analogo rāciju gadījumā ar CTCSS/DCS kodiem, tikai digitālajām rācijām tos sauc savādāk. Darbības princips gan ir tāds pats filtra princips kā analogo rāciju gadījumā. Tomēr ir viena būtiska atšķirība - ja digitālo rāciju grupa ir aizņēmusi frekvenču kanālu, tad citas digitālās rācijas grupas ar citiem kodiem šo pārraidi nedzirdēs, pievienoties tai nevarēs, kā arī nevarēs uzsākt pārraidi - ticami, ka rādīs, ka kanāls aizņemts.

Privāti sakaru gadījumā digitālajām rācījām ir iespējams nodefinēt, ka dotais izaukums būs privāts. Tādā gadījumā citas rācijas šo sarunu nedzirdēs un pievienoties nevarēs, pat ja skaitīsies vienā grupā.

Abos iepriekšminētajos gadījumos, gan kāds radio hakeris diezgan vienkārši var noklausīties šīs sarunas - gan grupu, gan privātās. Tomēr digitālajām rācijām iespējama arī radio pārraižu šifrēšana. Šādā gadījumā sarunas noklausīšanās nav iespējama, ja nu vienīgi ar pēcapstrādi patērējot krietnu laiku tur var kaut ko atšifret.

Vēl no noderīgām digitālo raciju funkcijām ir: visām digitālajām rācijām ir iespēja nodefinēt tās nummuru jeb ID, atsevisķām rācijām var būt arī iespēja nosūtīt kaut ko ļoti līdzīgu mobilā telefona īsziņām.

Kopsavilkumā: digitālās rācijas nez vai ir jēga izvēlēties, ja galvenā motivācija ir tālāki sakari, savukārt, ja ir būtisks privātums un skaņas pēc iespējas labāka kvalitāte, tad ir vērts skatīties digitālo rāciju virzienā.